
Dječji vrtić Cvitić

Tunel Burlica
Grijanje, hlađenje i ventilacija
Za potrebe održavanja potrebnih mikroklimatskih uvjeta projektirana su dva nezavisna sustava.
SUSTAV 1
Prvi sustav je projektiran kao dvocijevni sustav za grijanje (45/40°C) i hlađenje (7/12°C) putem klima komora i ventilokonvektora.
Sustav se sastoji iz 5 inverterskih dizalica topline zrak-voda s kontinuiranom promjenom kapaciteta, pojedinačnog učina Qg= 49 kW (Tw= 45/40 °C) pri – 15°C i Qh= 65 kW kod temperature vode u isparivaču 7/12 °C i temperature okoline 35 °C. Ukupno instaliran učin vanjskih jedinica iznosi Qg=245 kW i Qh=325 kW. Jedinice su međusobno povezane te putem primarne pumpe PP opskrbljuju potrošače. Potrošači ovog sustava su dvije klima komore KK1 i KK2 i ventilokonvektori.
Veća klima komora KK1 izmjenjuje 40.000 m3/h putem 4 distributera zraka od kojih dva tretiraju natjecateljski, a dva trening zonu dvorane. Odabranom količinom i temperaturom ubacivanog zraka se održavaju temperature od 18°C zimi i 26°C ljeti. U obje zone će se postaviti osjetnik temperature i kvalitete zraka (CO2) koji će upravljati s regulacijskim rešetkama pojedine zone tj. regulirat će temperaturu u prostoru. Sustavom automatske regulacije ili ručnim preklopkama postavljenim na zidu el. prostorije, prema zahtjevima korisnika, će se odabirati koja će se zona i kada uključivati.
Odsisni ventilator komore je upravljan signalom količine ubacivanog zraka tj. odsisni ventilator prati rad tlačnog.
Radi velikog volumena dvorana odabrana je klima komora s miješajućom sekcijom. Količina vanjskog zraka će se regulirati putem signala kvalitete zraka (CO2) koji će djelovati na položaj zaklopke miješajuće sekcije. Osjetnici temperature i kvalitete zraka pojedinih zona će se postaviti na visini 3 m na zidu el. prostorije i na sjevernom zidu dvorane.
Klima komora KK2 je projektirana za ventilaciju prizemlja i kata južnog dijela građevine. Tretirani prostori su ventilacijski podijeljeni u 4 regulirane zone:
caffe i multimedijska s regulatorima vođenih osjetnikom kvalitete zraka(CO2)
dvije garderobe prizemlja vođene vremenskim ili ručnim upravljanjem.
Svi ostali prostori ventilirani KK2 komorom se ventiliraju konstantnom količinom u vremenskom programu komore.
Komora je projektirana da ne pokriva transmisijske gubitke već samo ventilacijske. Temperatura ubacivanog zraka je tijekom cijele godine oko 24°C i kliže +/- 4°C u ovisnosti o vanjskoj i zadanoj temperaturi.
CO2 osjetnici će u ovisnosti o koncentraciji u prostoru ubacivati više ili manje pripremljenog zraka, dok će se garderobe ventilirati po vremenskom programu tj. 30 min prije i poslije treninga u nominalnom kapacitetu te u ostalom radnom vremenu s 30% količine.
SUSTAV 2
Sustav 2 je projektiran za radijatorsko grijanje (60/50°C) i pripremu PTV-e. Sastoji se iz VRF/DVM vanjske jedinice u izvedbi dizalice topline i unutarnje jedinice – hydro modula. Sustav priprema toplu potrošnu vodu u spremniku zapremine 800 l na 50 °C i jednom tjedno (nedjelja 22 sata) zagrijava vodu na 65°C te putem cirkulacijske pumpe PC kompletnu instalaciju potrošne tople vode bakteriološki „čisti“.
Ako je postignuta temperatura vode u spremniku sustav se troputnim ventilom prekreće u režim radijatorskog grijanja. U režimu radijatorskog grijanja sustav klizno priprema temperaturu polazne vode u ovisnosti o vanjskoj temperaturi.
U spremnik PTV-e će se dodatno ugraditi el. grijač 9 kW koji će se uključivati kada temperatura vode u spremniku padne ispod 40°C.
Klima komora KK1, vanjske jedinice sustava 1 i 2 te primarna PP i pumpa komore PK1 će se postaviti na zelenoj površini pored zapadne fasade objekta. Sva oprema će se postaviti na betonske temelje visine minimalno 20 cm, a temelji pumpi visine 30 cm od okolnog tla. Kompletna oprema i instalacije će se ograditi panelnom ogradom izrađenom od pocinčane žice sa završnim slojem poliestera.
INSTALACIJA VENTILOKONVEKTORA
Za grijanje i hlađenja prostora projektirani su ventilokonvektori kazetne izvedbe (dvocijevni sustav).
Ogrjevni medij je temperaturnog režima 45/40°C, a rashladni temperaturnog režima 7/11°C.
Medij je protusmrzavajuća mješavina etilen glikola i vode za temperature do -18°C
Cirkulacija ogrjevnog/rashladnog medija je ostvarena cirkulacijskim pumpama (radnom i rezervnom) na polaznom vodu PP te sekundarnim pumpama PF (radnom i rezervnom).
Svi ventilokonvektori su opremljeni s prolaznim ventilom neovisnim o promjeni diferencijalnog tlaka, za regulaciju protoka, diferencijalnog tlaka i temperature u krugu grijanja/hlađenja i ostalom pripadajućom armaturnom opremom (zaporni ventili).
Temperatura u pojedinim prostorima se regulira LCD termostatom koji mjeri i prikazuje temperaturu, podešava postavne vrijednosti temperature.
Regulacija ventilokonvektora je predviđena na strani zraka (promjenom brzine vrtnje ventilatora) i na stani vode (regulacijski ventil), čime upravlja zidni termostat.
Predviđeno je 8 termostata koji preko relejnih modula upravljaju s 12 ventilokonvektora.
Razvod tople i hladne vode do ventilokonvektora je projektiran iz čeličnih bešavnih cijevi izrađenih prema HRN C.B5.226 i HRN C.B5.225. spajanih autogenim zavarivanjem (kisik/acetilen). Cijevi će se nakon montaže zaštititi temeljnom bojom. Kondenzat će se odvoditi s PP (poli-propilen) cijevima prema instalaciji odvodnje. Svi ventilokonvektori su opremljeni s pumpom za kondenzat.
Sve cijevi razvoda tople/hladne vode će se izolirati toplinskom i paro-nepropusnom izolacijom debljine 13 mm.
Tlačna proba cijevne mreže, opreme, armature i ventilokonvektora će se izvršiti na tlak 5 bar u trajanju minimalno 8 sati uz demontirane sigurnosne ventile i ekspanzijske posude.
Nakon uspješno izvršene tlačne probe potrebno je provjeriti protočnost instalacije, izvršiti pražnjenje i ispiranje instalacije, te punjenje protusmrzavajućom mješavinom vode i etilen glikola (35%) na radni tlak od 2,5 bara.
RADIJATORSKO GRIJANJE
Radijatorsko grijanje je projektirano u sanitarnim prostorima, garderobama, sauni i fizioterapiji kao
dvocijevni sustav 60/50°C s prisilnom cirkulacijom vode pomoću pumpe PG.
Ogrjevna tijela su člankasti aluminijski i pločasti radijatori. Svi radijatori su s radijatorskim ventilom s termostatskom glavom u polaznom vodu, odzračnim pipcem, te ispusnom slavinom.
Regulacija temperature prostora se vrši pomoću termostatskih ventila.
Hladnu tlačnu probu cijevne mreže s radijatorima izvršiti na tlak od 5 bar u trajanju minimalno 8 sati. Provjeriti dobru protočnost instalacije, te nakon tople probe izvršiti pražnjenje i ispiranje instalacije, te punjenje iste na 2,5 bar.
PRIPREMA PTV-e
Topla potrošna voda se priprema dizalicom topline VJ s hidro modulom H. U spremniku Sa zapremine 800 l se preko vodenog zagrijača ogrjevnom vodom temperature 65°C priprema topla voda. Osjetnikom temperature se održava temperatura vode na 50°C. Jednom tjedno se kompletna količina tople vode zagrijava na 65°C tako da dizalica topline VJ s hidro modulom priprema ogrjevnu vodu na 75°C. Navedeno se uključuje po vremenskom programu u nedjelju u 22 sata. Nakon postizanja 65°C vode u spremniku, uključuje se cirkulacijska pumpa PC i radi sljedećih 30 min. Tijekom navedenih 30 min održava se temperatura vode u spremniku od 65°C, a cirkulacijska pumpa osigurava bakteriološki tretman (zaštitu od legionele) kompletne instalacije tople vode.


