Poliklinika Betaplus
Poliklinika Betaplus

Demontirat će se kompletna oprema i instalacije grijanja, hlađenja, ventilacije, vodoopskrbe i odvodnje te će se zamijeniti svi sanitarni uređaji u području obuhvata. Postojeća temeljna odvodnja, predmetnog zahvata će se zamijeniti novom i spojiti na postojeći razvod. Prema potrebi će se popraviti okna i zamijeniti dotrajali poklopci. 
Instalacija tople, hladne i recirkulirajuće vode će se zamijeniti novom i spojiti se na postojeći razvod.
Za potrebe održavanja potrebne mikroklime i sprječavanja širenja mirisa na ostale prostore projektiran je sustav s klima komorom. 

VENTILACIJA, GRIJANJE I HLAĐENJE

Klima komora je odabrana da svojim učinom održava zadanu temperaturu u prostoru od 20-26°C tijekom cijele godine. Komora je odabrana dvo etažne izvedbe za montažu na otvorenom učina 3500 m3/h pri 350 Pa raspoloživog tlaka i učina grijanja Qg= 23 kW pri 45/40°C medija i hlađenja Qh= 21,6 kW pri 7/12°C medija.
Radi sprječavanja širenja mirisa u okolinu na odvodnom zraku iz prostora je projektiran panelni filtar s ulošcima od aktivnog ugljena.
Sustavom automatske regulacije i upravljanja održavat će se podtlak u prostoru kako bi se spriječilo širenje mirisa u susjedne prostore.
Za grijanje i hlađenje filtriranog i rekuperiranog zraka komore projektirana je dizalica topline izvedbe zrak – voda koja je projektirana pored klima komore. Dizalicom topline DT se priprema medij (mješavina glikola i vode) za grijanje i hlađenje. DT je učina grijanja/hlađenja 29,62 / 39,6 kW pri vanjskoj temperaturi -15 / 35°C i polaznoj temperaturi medija 45 / 7°C.
S južne strane građevine, na betonski temelj će se postaviti DT i KK. Probojem kroz južni vanjski zid u razini stropa prizemlja će se kanalskim razvodom ući u spušteni strop predmetnog prostora. Na ulasku u zgradu će se ugraditi protupožarne zaklopke kako bi se spriječilo širenje potencijalnog požara u i iz predmetnog prostora.
Razvod kanala po prostoru je predviđen u spuštenom stropu. 
Dovodni kanal je projektiran po istočnom dijelu prostora s dovodom zraka preko vrtložnih distributera.
Odvodni kanali su projektirani u spuštenom stropu s ograncima u zidu i podu do stolova za obdukciju. Naime, stolovi za obdukciju su izvedbe s integriranim odvodom zraka kako bi se uklonili mirisi na mjestu emisije.
Podnim razvodom i razvodom u zidu će se navedeni ogranci spojiti na glavni odvodni kanal.
Na ograncima su projektirani regulatori (u zidu iznad radnih stolova) konstantnog protoka koji će osigurati zadanu odvodnu količinu zraka kroz stolove (850 i 1100 m3/h).
Na slobodni ogranak prema garderobi će se također ugraditi regulator (400 m3/h).
Svi regulatori su bez pogona, tj. pri zadanoj količini odvoda KK (3200 m3/h) će se ograničiti na zadanu količinu.
Sustavom automatske regulacije i upravljanja će se osigurati razlika tlaka između hodnika i sale za obdukciju.
Ventilacijski kanali će se izraditi iz pocinčanog čeličnog lima prema HR EN 10346:2009, te će se dovodni kanal toplinski i paronepropusno izolirati izolacijom fleksibilnom elastomernom gumom debljine 19 mm.
Kanali na otvorenom, dovodnog i odvodnog zraka, će se izolirati istom izolacijom i zaštititi oblogom od Al lima.

CIJEVNA MREŽA
Razvod mreže grijanja i hlađenja je projektiran čeličnim cjevovodom. Nakon izrade cijevne instalacije, cijeli razvod, pumpa i armatura će se toplinski i paronepropusno izolirati (13 mm) te obložiti Al limom.
Odzračivanje instalacije riješeno je odzračnim pipcima na izmjenjivaču komore, spremniku i u DT. 
Hidraulička proba: Nakon montaže potrebno je provjeriti čvrstoću i nepropusnost cijevne mreže pomoću hladne tlačne probe vodenim tlakom ili zrakom od 6 bar u trajanju od 24 sata te napraviti zapisnik o uspješnosti uz prisutnost nadzornog inženjera. 
Nakon uspješne tlačne probe i ispiranja cjevovoda potrebno je napuniti instalaciju protusmrzavajućom tekućinom za temperature do – 18°C.
Radi male udaljenosti između DT i KK, a samim ti i male količine medija u cirkulaciji ugradit će se inercijski spremnik zapremine 300 l kako bi se osigurao ispravan rad DT.
S obzirom na različite protoke kroz DT i izmjenjivač KK nakon inercijskog spremnika će se ugraditi ventil za hidrauličko balansiranje sustava BV1 kojim će se osigurati protok od max. 3,9 m3/h kroz izmjenjivač KK.
Svu opremu na otvorenom (KK, DT, pumpu i spremnik) je potrebno postaviti na temelje visine minimalno 30 cm od tla kako bi se osigurao ispravan rad tijekom zimskih mjeseci i snijega. Pumpu je potrebno dodatno zaštititi od atmosferilija  izradom adekvatne nadstrešnice.
Na cijevni razvod će se ugraditi i ekspanzijska posuda zapremine 18 l i sigurnosni ventil 3 bar.

VODOOPSKRBA
Vodoopskrba je projektirana spajanjem na postojeći razvod u spuštenom stropu hodnika pored predmetnog prostora. Razvod po prostoru je projektiran u spuštenom stropu s ograncima u zidu do trošila i u podu do priključaka na obdukcijski stol.
Na samom spoju će se ugraditi ventili za odvajanje nove instalacije.
Topla voda i cirkulacija će se izvesti spajanjem na postojeći razvod. Prethodno će se demontirati kompletni postojeći dotrajali razvod te ugraditi novi razvod hladne, tople vode i cirkulacijskog voda.
Spoj na postojeći razvod tople, hladne i recirkulacijske vode će se izraditi ugradnjom zapornih ventila. Kompletan razvod će se izraditi iz PPR cijevi izoliran toplinskom izolacijom otpornom na građevinski materijal.

ISPITIVANJE INSTALACIJE NA NEPROPUSNOST 
Ispitivanje nepropusnosti vodovodne instalacije provodi se nakon njezinog postavljanja i tada se ona prvi put puni vodom. Pri tome nijedan njezin dio ne bi trebao biti pokriven (ožbukan ili sl.). Cijela bi instalacija trebala biti odzračena, a na priključak valja postaviti manometar s najmanjom točnošću očitavanja 0,1 bar.
U skladu s odgovarajućim propisima, o ispitivanju i o tlačnoj probi treba voditi zapisnik.
Unutarnji vodovodi se ispituju na tlaku od 1,5 x puta pogonski (minimalno na 10 bara).
Nakon punjenja vodom sustav treba 12 sati držati na pogonskom tlaku (6 bar). Nakon toga tlak treba podići na ispitnu vrijednost od 10 bara. Sat vremena nakon dostizanja ispitnog tlaka, pad tlaka ne smije biti veći od 0,2 bar. Ako je pad veći od toga, tada sustav nije prošao tlačnu probu.

ISPIRANJE INSTALACIJE 
Ispiranje instalacije valja izvesti nakon provedenog ispitivanja čime se uklanjaju sva onečišćenja koja su u nju mogla dospjeti tijekom izvođenja radova i ispitivanja, a koja bi kasnije mogla utjecati na pogonsku sigurnost (stvaranja naslaga, začepljenje) i higijensku ispravnost vode. Cjevovod treba dobro isprati sanitarnom vodom, a zatim dezinficirati otopinom klora 30 mg/l u vremenu od 8 h. Nakon toga dobro isprati sav cjevovod dok količina klora ne bude manja od 0,1 mg/l.
Prije predaje korisniku na upotrebu, treba izvršiti ispiranje i dezinfekciju instalacije te napraviti bakteriološku analizu vode na najmanje 2 mjesta i ishoditi pozitivan atest o kvaliteti vode i pitkosti od Zavoda za zaštitu zdravlja. 

ODVODNJA
Sanitarne otpadne vode će se odvesti na postojeći sustav odvodnje. Demontirat će se kompletan postojeći razvod odvodnje u zoni obuhvata i izraditi novi.
Horizontalna instalacija odvodnje od trošila do postojeće instalacije iz će se izvesti u podu. Navedena unutarnja instalacija će se izvesti iz PVC cijevi. 
Spajanje cijevi i fazonskih komada vrši se pomoću naglavka s gumenim prstenom  tako da se cijev utisne u naglavak da do kraja naglavka ostane cca. 5-10 mm slobodnog prostora. Ovaj prostor služi da prihvati dilatacije koje mogu nastati u cjevovodu zbog koeficijenta istezanja (0,08 mm/m°C).
Priključni vodovi sanitarnih uređaja do vertikala izvode se PVC cijevima i to u sljedećim profilima

WC Ø 110 mm  i = 1,5%

umivaonik Ø   40 mm  i = 3,0%

sudoper Ø   50 mm  i = 2,0 %
Za svu instalaciju potrebno je izvršiti probu na nepropusnost i protočnost i to u dva navrata:

nakon izvedbe temeljnih vodova, prije zatvaranja istih,

nakon montaže sanitarnih uređaja, na ispravnost i nepropusnost spojeva montiranih sanitarnih uređaja.
Otpadne vode unutar objekta će biti skupljene u postojeća, prema potrebi prilagođena okna te odvedene u vanjski cjevovod odvodnje. Cijela instalacija odvodnje će biti izvedena cijevima od tvrdog PVC-a sa spojevima na kolčak koji će se brtviti gumenim brtvama. Svi ugrađeni materijali će imati potvrdu proizvođača.
Pri izvedbi sabirne odvodnje mora se voditi računa o dopuštenim padovima njezina polaganja. Potrebno je predvidjeti i izvoditi za pojedine poprečne presjeke interne odvodnje niže navedene normalne padove zbog njezina samo ispiranja te izbjegavanja oštećenja interne odvodnje kod većih padova. Minimalni pad smije se primijeniti samo u slučaju kad za to postoje tehnički stručno opravdana obrazloženja

PROMJER CIJEVI ∅ (mm)NORMALNI PADMINIMALNI PADMAKSIMALNI PAD503,5%2,5%15,0%752,5%1,5%15,0%1102,0%1,2%15,0%1251,5%1,0%15,0%1601,0%0,8%15,0%

Svi sanitarni uređaji će biti spojeni preko vodnih zatvarača – sifona koji će spriječiti širenje neugodnih mirisa. 
Cijevi za izvedbu interne kanalizacije, te materijali koji su korišteni za njihovu izradu uz pripadajući materijal za kanalizacijske radove, moraju zadovoljavati postojeće hrvatske norme (HRN), odnosno odredbe prema DIN i ISO normama ako je riječ o materijalima za koje ne postoje hrvatske norme.
Plastične PVC i PP cijevi i pripadajući fazonski komadi, kontrolna okna, te ostali uređaji i objekti interne odvodnje izrađeni od PVC materijala moraju zadovoljavati propisane norme. PVC i PP cijevi oznake čvrstoće SN-4 i više služe za izvedbu cjelokupne temeljne (u posebnoj izvedbi i kao zavješene) i vanjske interne kanalizacije (dvorišne) kao i za kanalske priključke. Spajaju se na klasičan način s naglavkom, a samo brtvljenje postiže se gumenim prstenom. PP cijevi koriste se posebno kod potrebe odvodnje voda s povišenom temperaturom (temperature više od 40°C), pa najčešće služe pri spajanju sanitarnih predmeta s kanalskim vertikalama ili temeljnim vodom. Cijevi oznake čvrstoće SN-2 mogu služiti isključivo za izvođenje instalacija odvodnje unutar objekta. 

SANITARNI UREĐAJI I PRIBOR
Svi sanitarni uređaji će biti po izboru investitora odnosno arhitekta. Nakon priključenja na instalacije vodoopskrbe i odvodnje bit će ispitana ispravnost rada svih uređaja. Izbor sanitarnih predmeta će izvršiti arhitekt/investitor, a montirat će ih izvođač vodoopskrbe i odvodnje prema ovom projektu. Prije početka montaže potrebno je da nadzorni inženjer pregleda sve nabavljene predmete, te ih nakon suglasnosti, izvođač može ugraditi.